راهنمای انتخاب پکینگ

پکینگ یکی از قطعات مصرفی در برج‌های خنک‌کننده به شمار می‌رود. پکینگ ها انواع مختلفی دارند و در استفاده از آن‌ها باید به نکات مهمی مانند زمان تعویض آن‌ها، مدل پکینگ مورداستفاده و محاسبه دقیق ظرفیت و تعداد آن‌ها توجه نمود. پكينگ برج خنک کننده یا همان پکینگ کولینگ تاور (Cooling Tower) به عنوان سطح انتقال حرارت در برج خنك كننده عمل می‌کند. در واقع هدف از استفاده پکینگ در برج خنک کننده به حداکثر رسانيدن عملكرد دمايي برج خنك كن (Cooling Tower) می‌باشد. با استفاده از مقدار مناسبی از پکینگ می‌توان راندمان برج را شدت افزایش داد. پكينگ با افزایش سطح تماس آب با هوا زمان مناسب برای کاهش حرارت آب ورودی و خنک شدن آن را فرآهم می‌کند. قیمت پکینگ برج خنک کننده معمولاً حدود 10 تا 20 درصد قیمت یک برج می‌باشد و به همین دلیل استفاده از آنها اقتصادی می‌باشد. پکینگ برج خنک کننده (Tower packing) و مواد پرکننده برج (Tower Fill Materials) در برج‌های خنک کننده برای ارائه یک سطح بلند برای چگالش و تغلیظ بخار بدون محدود کردن جریان هوا استفاده می‌شود. پکینگ برج خنک کننده در شکلهای مختلف و براساس کاربرد آن، به صورت یک توده مستحکم تهیه و ساخته می‌شود. در عمل یک ستون استوانه‌ای شکل، یک سطح وسیعتر را برای گاز و مایع در یک اسکرابر شبکه‌ای برای ایجاد تماس فراهم می‌کند.

پکینگ برج خنک کن همچنین در تصفیه آب، تولید آب داغ با تماس مستقیم، اکسیژن سازی، انجماد، جذب، دفع، اصلاح، استخراج، خشک کردن، مخلوط کردن، مزارع پرورش ماهی، فیلتر کردن بیولوژیکی و تصفیه گازهای گلخانه‌ای استفاده می‌شود.

فاکتورهای مهم در ساخت پکینگ برج خنک کننده

در هنگام طراحی برجهای خنک کن یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید در نظر گرفته شود انتخاب نوع پکینگ برج خنک کننده می‌باشد به این معنی که کیفیت (بخصوص از لحاظ سختی آب موجود) و دمای آب مورد استفاده، آلودگیهای محلی موجود و مهمتر از همه نوع صنعت مورد استفاده باید به دقت بررسی گردند. مقاومت دمایی بالا بدون تغییر شکل و همچنین مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی و اشعه ماورای بنفش خورشید و قابلیت شستشو با اسید جهت نظافت و جرم زدایی، همه از عواملی هستند که در تهیه و ساخت پکینگهای برجهای خنک کننده باید در نظر گرفته شوند.
ذکر این نکته نیز لازم است که در هنگام انجام محاسبات و تولید پکینگ برج خنک کننده یک فاکتور بسیار مهم که باید مد نظر قرار داده شود میزان سطح مفید در واحد حجم پکینگ (با واحد مترمربع/متر مکعب) می‌باشد.
بسته به کاربرد، اشکال پکینگهای برج خنک کننده ممکن است نامرتب و یا منظم باشد. پکینگ نامرتب یک روش نسبتاً ارزان برای افزایش کارایی و ظرفیت برج خنک کننده است. امکانات آن عبارتند از تقطیر بالا، جذب، و بازدهی بهینه؛ نسبت قدرت بالا به وزن؛ و یک ضریب انتقال حرارت ویژه خاص. برخی از محصولات با توجه به قدرت مکانیکی و کارایی قابل مقایسه با حلقه‌های پال هستند.پکینگهای برج خنک کننده شامل پکینگهای ساختاری و توری شکل و همچنین سینی‌هایی با کارایی بالا و فضای داخلی سفارشی طراحی می‌شود. پکینگهای دارای ساختار، کارایی بالاتری دارند و افت فشار کمتر از پکینگهای نامرتب یا سینی‌ها را ارائه می‌دهند. محصولاتی که از سیم فلزی یا توری پلاستیکی ساخته شده است برای کاربردهایی مناسب است که در آن افت فشار پایین بسیار مهم است. پکینگهای ساختاری سرامیکی برای ارتقاء اختلاط توزیع شعاعی جریانهای مایع و گاز طراحی شده است.

تمامی محصولات شرکت صنایع پایدار  از جنس U.P.C.V و مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش، عوامل شیمیایی، الکلی، روغنها،چربیها و مواد بیولوژیک میباشد. U.P.C.V دارای عمر مفید طولانی و خاصیت خودخاموشی و قابل بازیافت و دوستدار محیط‌ زیست می باشد.مشخصات فیزیکی، ضربه پذیری، استحکام کششی، مقاومت دمایی و … پکینگ های ورقه ای منطبق با روشهای تست CTI Bulletin STD-136 و استاندارد ASTM میباشد. حداکثر درجه حرارت آب مصرفی در  کوتاه‌مدت 60.c  و حداقل -10.c می‌باشد بر حسب نیاز قادریم پکینگ هایی با تحمل دمایی بالای 60.c نیز تولید نماییم. حداکثر گذر آب از سطوح انتقال حرارت 30 tons/m2hr میباشد.

خصوصيات پکینگ مناسب در برج خنک کننده

۱- در مقابل عوامل شيميايي موجود در آب مقاوم باشد.

۲- در برابر خوردگی مقاوم باشد.

۳- زمان مناسبی براي ايجاد فيلمی از آب گرم جهت تبخير ايجاد نمايد.

۴- در مقابل درجه حرارت آب گرم تا ۵۰ درجه سانتيگراد مقاوم باشد.

۵- كمترين افت فشار استاتيك را در برابر جريان هوا داشته باشد.

جنس پکینگها از نوع پلی پروپیلن (PP) و پی وی سی (PVC) می‌باشد که اغلب نوع دوم (P.V.C) بیشترین کاربرد را دارد. پكينگ های برج خنک کننده شرکت مهندسی صنایع پایدار از بهترین نوع ورقه‌های PVC تولید می‌شوند و با استفاده از افزودنی‌های خاص، از نظر مشخصات فیزیکی، ضربه پذیری، استحکام کششی، مقاومت دمایی و… منطبق با روشهای تست استاندارد ASTM و CTI BulletinSTD-136 می‌باشد. افزون بر اين در برابر اشعه ماوراء بنفش و رشد باکتری، ازجمله باکتری لژیونلا (Legionella) که اغلب در منابع آب طبیعی، آب‌های راکد، چشمه‌های آب گرم و باتلاق‌ها وجود دارد، مقاوم می‌باشند.

خصوصيات پركننده مناسب براي برجهاي خنك كن به طور خلاصه عبارتند از :

  • كيفيت سطح وهندسه پركننده ها و همچنين مكانيسم عملكرد آن بايستي به گونه اي باشد كه سطح تبادل يا زمان تبادل(آب وهوا) را طي يك مرحله ريزش آب از بالاي برج خنك كن افزايش دهند .
  • مواد پركننده مي بايست در برابر آب با دما و خواص شيميايي خاص آن ،مقاومت فيزيكي وشيميايي لازم را داشته باشد .
  • حداقل قابليت تجمع رسوب در پركننده وجود داشته باشد .
  • حداقل افت فشار و مصرف انرژي فن را در برداشته باشد .

 باتوجه به موارد فوق براي انتخاب پركننده مناسب جهت برجهاي خنك كن مي بايست موارد ذيل جهت انتخاب پركننده مورد توجه قرار گيرند :

  • بالابودن عمر مفيد پركننده .
  • سازگاري با جريان آب با آناليز شيميايي ارائه شده توسط كارفرما .
  • ايجاد شرايط مناسب دماي ورودي و خروجي آب در گردش با فن وسازه های موجود و مصرف حداقل انرژي ممكن
  • ملاحظه حداقل ميزان رسوب گيري در برابر آب در گردش با آناليز ارائه شده .
  • و نهایتا” افزایش نسبی راندمان برج خنک کننده

انواع پکینگ برج خنک کننده:

پکینگهای برج خنک کننده از نظر شکل هندسی نیز دارای اشکال مختلف و متنوعی هستند که به شرح زیر می‌باشد:

انواع پکینگ برج خنک کننده طراحی و تولید شده در مجموعه صنایع پایدار متناسب با نوع کاربرد برج‌های خنک کن و کیفیت آب و هوا در گردش، حداکثر عملکرد حرارتی و حداقل میزان افت فشار را دارا بوده و قابلت انتخاب گسترده وسیعی از ابعاد، گام و ضخامت را ایجاد می‌نماید.

مجموعه صنایع پایدار نیازهای شما در مورد انواع پکینگ را می‌تواند براحتی و با بهترین کیفیت ممکن برآورده نماید.

انواع پکینگ برج خنک کننده طراحی و تولید شده در مجموعه صنایع پایدار متناسب با نوع کاربرد برج‌های خنک کن و کیفیت آب و هوا در گردش، حداکثر عملکرد حرارتی و حداقل میزان افت فشار را دارا بوده و قابلت انتخاب گسترده وسیعی از ابعاد، گام و ضخامت را ایجاد می‌نماید.

مجموعه صنایع پایدار نیازهای شما در مورد انواع پکینگ را می‌تواند براحتی و با بهترین کیفیت ممکن برآورده نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن دفتر مرکزی: 88516397 -021
فکس دفتر مرکزی :88516398-021   

تلفن  : 02634700617
فکس  : 02634700624  02634700629

آدرس دفتر مرکزی  : تهران ، سهروردی شمالی خیابان شهید قندی ابتدای کوچه 24 پلاک 2 واحد7

آدرس کارخانه : کرج ، کمال شهر ابتدای جاده قدیم قزوین قبل از پلیس راه کمال شهر خیابان صفا کوچه دوم درب اول سمت چپ